10 מונחים מקצועיים בתחום ההובלה והשילוח הבינלאומי

אתר BusinessCity מביא בפניכם 10 מונחים מקצועיים בתחום הובלה ושילוח בינלאומי עליהן יש להתמקד כאשר בוחרים חברת הובלות עבור בית העסק שלכם.

1. שילוח בינלאומי

יבואנים ויצואנים משתמשים בחברות שילוח בינלאומי להעברת סחורות ומטענים מחו"ל ולחו"ל. חברת השילוח מטפלת בכל שלבי ההכנה למשלוח ועד להעברת הסחורה ליעדה, כולל קבלת כלל האישורים המתאימים. ישנם שלושה דרכים לשילוח בינלאומי: שילוח ימי, שילוח אווירי ושילוח יבשתי.

חברות השילוח הבינלאומי מספקות שירותי ייעוץ, לגביי הדרך הטובה ביותר להעברת הסחורה, כיצד לטפל בניירות וכיצד להתנהל אל מול רשויות המכס בישראל. בנוסף, חברות השילוח הבינלאומי מספקות מידע אילו סחורות מותר ואסור להעביר/ לשלוח. חלק מחברות השילוח מציעות שירותי מעקב אחרי המשלוחים, שירותי רכישת ביטוח ושירותי אחסון.

2. רישיון לייבוא סחורה

יבואנים המעוניינים בייבוא סחורות מחו"ל נדרשים לקבל רישיון מרשויות המכס וכן מהמשרדים הממשלתיים הרלוונטיים, כגון משרד התקשורת, מכון התקנים הישראלי ועוד.

לכל משלוח סחורות יש תעריף יבוא שונה בהתאם לתחום שאליו משתייך ולארץ הייבוא. בררו אילו חוקי ייבוא ישנם במדינה שממנה מייבאים את הסחורות, חוקי הייבוא יקבעו את המחיר שאותו תצטרכו לשלם.

3. שילוח ימי

הובלה ימית של סחורות ומטענים גדולים במכולות על גבי ספינות משא. הובלה ימית זולה יותר מהובלה אווירית ונמשכת מספר שבועות, בהתאם למרחק בין מדינת היעד למדינה שממנה נשלחו המטענים. הגורמים המשפיעים על מחיר ההובלה הם משקל המטען, מידות המטען האם הסחורה צריכה קירור או תנאים מיוחדים.

4. הובלה במכולות

הובלת סחורות במכולות מתחלקת לשניים: הובלה חלקית והובלה מלאה, ניתן לבחור את גודל המכולה בשני סוגי ההובלות:

הובלה חלקית LCL (Less then container load) – ניתן לחלק את נפח המכולה עם לקוחות נוספים וכך לחסוך בהוצאות השילוח. כל אחד מהלקוחות משלם על הנפח היחסי של הסחורה שלו.

הובלה מלאה FCL (Full container load) – השכרה של מכולה שלמה לצורך העברת הסחורה או המטען.

5. שילוח אווירי

הובלה אווירית הינה הדרך המהירה ביותר לשילוח מטענים וסחורות יקרי ערך או משלוחים דחופים לכל המדינות ברחבי העולם. מחיר ההובלה נקבע על פי משקל המטען, גודלו ועלות ההובלה עצמה. החסרון של הובלה זו זה שישנה הגבלה על גודל המטען אותו ניתן להעביר. כמו כן, שילוח אווירי הינו השילוח היקר ביותר מכל סוגי ההובלות.

6. שילוח יבשתי

העברת סחורות ומטענים בכל רחבי הארץ, כולל העמסתם על גביי משאיות או טנדרים (בהתאם לגודל המטען), פריקתם ביעד המסירה או פריקתם למחסני אחסון יעודיים. גודל המטען משפיע על דרכי השינוע שלו. ניתן להשכיר שטחי אחסון לטווח ארוך ולטווח קצר.

7. חברות עמילות מכס

החברות דואגות לתווך בין רשויות המכס לבין יבואנים ויצואנים העובסקים בשילוח בינלאומי מחו"ל ולחו"ל. עמיל המכס הינו בעל ידע נרחב על גובה תשלומי המס של הסחורות, מייצג את בעלי העסק מול רשויות המס וממלא את כל הניירת והמסמכים הבירוקרטיים, כולל טפסי תשלום על אגרות המכס, ביטוח מטענים, תעודות שונות ועוד.

עמילי מכס צריכים להיות בעלי תעודת סיום קורס יבוא, יצוא וסחר בינלאומי.

8. בלדרות מאובטחת

העברה פנים ארצית של סחורות ומטענים בעלי ערך רב ברכבים משוריינים העמידים בפני יריות ופיצוצים, לרבות העברה של כספים, מתכות יקרות, מסמכים, חפצי ערך ועוד. הובלה זו משמשת בעיקר בנקים, חנויות, רשתות שיווק ועסקים נוספים.

9. אריזת משלוחים

חברות הובלות מספקות שירותי אריזת משלוחים תמורת תשלום נוסף. החברות מתמחות באריזת הסחורות/ הציוד בארגזים המרופדים בחומרי מילוי, כגון פלסטיק בועות וניירות עטיפה. החברות מצמידות לארגזים שטר מטען או תוויות ניתוב.

10. הובלת ציוד כבד

הובלת ציוד כבד או הובלת משרדים החריגים בגודלם ממפעל, משרד או בית עסק לכתובת חדשה, כולל העברת ריהוט, ציוד מכני, קונטיינרים, מכונות תעשייתיות ועוד. חברות ההובלת נוהגות להשתמש במנופים מיוחדים ובמלגזות בעלות כושר הרמה גבוה, קושרים את הציוד הכבד ונושאים אותו אל משאית ההובלות.

be-inspiration מפתחים אנשים מקדמים עסקים