האם מקום העבודה שלכם גמיש?

תקציר מאמר מתוך אתר

לבעלי עסקים קטנים קשה להסכים לשעות עבודה גמישות. מחקרים שונים מראים שאם לא תשקלו את הנושא, אתם עלולים לאבד את העובדים הכשרוניים ביותר שלכם.

בימים אלה, עובדים מעניקים חשיבות רמה לנושא הגמישות במקום העבודה. אם העסק הקטן שלכם בד"כ עוסק רק בדיבורים ולא במעשים, יש סיכוי סביר מאוד שתצליחו להבריח את העובדים שלכם החוצה מבלי להבין את זה.

מחקר עדכני של Mom Corps מראה כי גמישות במקום העבודה זה אחד מהשיקולים העיקריים אצל כ-75% מהמבוגרים בארה"ב כשהם בוחרים מקום עבודה. יתרה מזאת, האחוז גדל בקרב הורים עובדים. מה העובדים רוצים ממקום העבודה ומה הם הסיכונים לעסק שלכם אם הם לא מספקים את הסחורה?

 

חיפוש אחר האיזון

קודם כל החדשות הטובות: 75% מהנחקרים במחקר ענו שיש להם גמישות מעטה במקום העבודה. בשנה שעברה רק 68% השיבו שיש להם גמישות מעטה במקום העבודה. הנתון הזה טוב מאוד מפני שגמישות במקום העבודה הפכה להיות פרמטר חשוב מאוד לעובדים.

73% מהמבוגרים שעובדים אמרו כי גמישות היא הפרמטר הכי חשוב שהם שוקלים אותו בבחירות מקום עבודה חדשה, הנתון הזה עלה ב-10% משנת 2012. 80% מהנחקרים אמרו שאפשרויות של גמישות במקום העבודה חשובות להורים וגם לאנשים ללא ילדים.

גמישות היא לא רק לרצות יותר זמן לעצמכם. יותר מחצי מכלל הנחקרים- 58% ו-66% מהנחקרים שהם הורים לילדים טענו שעבודה מהבית מדי פעם מאפשרת להם לבצע יותר עבודה.

אז עד כמה העובדים רוצים גמישות במקום העבודה? 45% מכלל הנחקרים ו-55% מההורים מוכנים לותר על חלק מהמשכורות שלהם בתמורה לשעות גמישות. מה שבסופו של דבר יעלה לכם הרבה זמן וכסף – 39% מכלל הנחקרים ו-47% מההורים אמרו שהם ישקלו או יעזבו בפועל את מקום עבודתם מפני שאין להם גמישות מספקת.

העובדים פחות מחויבים לעבודה מ-9 ועד 17 מאשר בעבר. 46% מההורים ו-58% מכלל הנחקרים מעדיפים יום עבודה מ-9 ועד 17. למעשה, 48% מכלל הנחקרים ו-50% מההורים יעדיפו הסדרי עבודה חלופיים כגון: עבודות זמניות, קבלנות, ייעוץ או עבודה במשרה חלקית כל עוד זה נחוץ להם על מנת למצוא את האיזון בין העבודה לחיים הפרטיים.

יש קבוצה דמוגרפית שמעריכה גמישות יותר מהורים עובדים: עובדים צעירים. כמעט 60% מאנשים בגילאים 18-34 ישקלו את הסדרי העבודה החלופיים כדי לקבל איזון טוב יותר בין העבודה לחיים הפרטיים. זה לא שיחה אידיאלית – 53% מהגברים ו-46% מהנשים בקבוצה הדמוגרפית הנ"ל עזבו או שקלו לעזוב את המשרה שלהם בגלל שהיא לא היתה גמישה מספיק.

האמת היא שיש חוסר תיאום בין מה שהחברות אומרות בנושא גמישות במקום העבודה לבין מה שהן עושות במציאות. למרות שיש אחוז גדול מהעובדים שאומרים שיש להם אופציות לגמישות במקום העבודה, הם לא מנצלים את האופציות האלה.

למעשה 47% מכלל הנחקרים ו-54% מההורים מאמינים שאם הם יבקשו שעות עבודה גמישות זה יקשה עליהם להתקדם במקום העבודה שלהם. עובדים צעירים בגילאים 18-34 דואגים יותר מכל קבוצה אחרת מכך שאם יבקשו שעות עבודה גמישות זה יפגע בקריירה שלהם.

 

מבחן הגמישות

הסתכלו טוב על העסק שלכם. אתם אומרים שאתם גמישים, אבל האם אתם באמת גמישים? להלן מספר סימני אזהרה המראים שהחברה שלכם לא באמת גמישה כפי שאתם חושבים.

• אתם מציעים שעות עבודה גמישות או אופציה לעבודה מהבית אבל מעט מאוד עובדים באמת מנצלים את האפשרות הנ"ל.

• כשאחד מהעובדים שלכם מבקש הסדר עם שעות עבודה גמישות על בסיס קבוע או בגלל מקרה חירום, אתם נאנחים בכבדות, מגלגלים את העיניים או מראים לו שהוא מהווה מטרד גדול.

• אין לכם מערכת עבור העובדים שעובדים מהבית כגון מערכת IM לשליחת מסרים מיידיים, או מערכת לשיחות ועידה בוידאו כך שהם יוכלו להתעדכן על כל מה שמתרחש במשרד. כתוצאה מכך, הם לא ירגישו שהם מפסידים מידע חשוב (ושמשאירים אותו מאחור).

• אתם אומרים הערות מרושעות למנהלים שלכם או לעובדים אחרים על העובדים שמשתמשים בהסדרי העבודה הגמישים.

אני לא אומרת שאתם צריכים להתגמש ולסכן את העסק שלכם כך שהעובדים יוכלו להשתמש בשעות עבודה גמישות. האיזון בין העבודה לחיים הפרטיים כמעט אף פעם לא במצב מאוזן, ישנם מצבים בהם הצרכים האישיים של העובדים יהיו בעדיפות ראשונה אך גם יהיו מצבים בהם צרכי העסק והחברה יהיו חייבים להיות בעדיפות ראשונה.

הרוב המכריע של העובדים מתלהבים מעניין הגמישות ומוכנים לוותר על עבודה קבועה כדי לקבל את זה. אתם צריכים לשקול כיצד תוכל לייצר אפשרויות גמישות בעתיד כדי שתוכלו לשמור על העסק שלכם ועל הדור הבא של העובדים.

be-inspiration מפתחים אנשים מקדמים עסקים