ניכיון שיקים: שיפור מיידי בתזרים המזומנים של העסק

המאמר באדיבות: בית מאור

גם אתם מרגישים את המחנק המציק בגרון? הכתבה הבאה מציעה פתרון לשיפור תזרים המזומנים של העסק, בדרך כשרה ומקובלת ובעיקר – אפקטיבית. הכל על ניכיון המחאות, בכתבה שלפניכם.

מרגישים חנוקים?

במציאות הנוכחית בישראל המאופיינת בהתייקרות משמעותית בהוצאות המחייה, זה לא פשוט להתנהל מבחינה כלכלית. שכירים, עצמאיים ובעיקר בעלי עסק מוצאים עצמם נכנסים לבורות מהם קשה לצאת. כאשר החבל הכלכלי סביב הצוואר מתהדק, כל שמעוניינים בו הוא מרווח נשימה.

אחד המצבים המתסכלים ביותר בניהול תזרים מזומנים הוא ההמתנה למועד הפירעון של שיקים שהתקבלו. ההמתנה עד תאריך הפירעון האפשרי עלולה להיות מייגעת, כשלעיתים יש צורך בקבלת הכסף בצורה מיידית (על מנת לעמוד בתשלום לספקים, במיוחד). בדיוק בשביל זה הומצא השירות של ניכיון צ'קים, אשר נחשב למרכזי בעולם העסקים כיום.

מהו ניכיון שיקים?

ניכיון שיקים מיועד, כאמור, למצבים בהם מתקבלים מהלקוחות או גורמים פרטיים אחרים שיקים דחויים, כאשר ייתכן שיהיו אלה שיקים עם תאריך פירעון של שבועות או חודשים קדימה.

חברה המספקת את השירות פשוט מקבלת על עצמה את השיק, כלומר, מעבירה ללקוח כבר בנקודת הזמן הנוכחית את סכום הכסף העתידי. יש לתת את הדעת על כך שהשירות הזה כרוך בעמלה המועברת לחברה המעניקה אותו, אם כי דומה שסכומים אלה בטלים בשישים אל מול התמורות הכלכליות שניתן לקבל באמצעות הפדיון המוקדם של השיק, כפי שאכן קורה בלא מעט מצבים.

ניכיון שיקים נחשב לפתרון מועדף גם ביחס לאלטרנטיבות אחרות. הגדלת מסגרת האשראי בבנק, למשל, לא אפשרית תמיד, כאשר התנאים של כך רחוקים מלהיות אטרקטיביים: בפועל, ריביות ועמלות גבוהות יותר מאשר אלה הנגבות בהליך הניכיון.

גם פנייה להלוואה לצורך קבלת כספים שיאפשרו לשמור על הראש מעל המים לא בהכרח מומלצת – לא רק עקב הריבית הגבוהה, אלא גם בגלל שהמצב רק עלול להקשות על תפעול העסק. את הכספים האלה הרי צריך להחזיר תוך פרק זמן מוגדר.

תנאים חיוניים בדרך לאישור השיק

החברות המספקות שירותי ניכיון צ'קים, חשוב להדגיש, אינן מעוניינות לצאת קרחות מכאן ומכאן. לכן, הן עורכות מספר בדיקות שמטרתן לוודא שהשיק מטעם הלקוח של העסק עומד בכל הדרישות המצופות משיק: להיות סחיר, כך שיהיה אפשר להשתמש בו במועד הפירעון. בנוסף, מתבצעת בדיקה נקודתית לגבי האנשים שחתומים על השיק, וזאת במטרה לוודא שאין להם עבר פלילי.

חברות המעניקות את השירות של ניכיון שיקים, אסור לשכוח, הן שלוקחות על עצמן את הסיכון. לכן, לא מפתיעה העובדה שהן דורשות מבעלי העסק לספק ערבויות או בטחונות, ובצדק גמור מבחינתן.

כך עושים זאת נכון

פעם, היו שקישרו את התחום של ניכיון שיקים עם השוק האפור, ומכאן שהמונח העלה קונוטציות שליליות. אבל זה היה פעם, ומאז נפדו הרבה צ'קים בבנקים בישראל. יש בישראל מספר לא מבוטל של חברות אשר פועלות בשדה המשחק באישור ממשלתי ונמצאות כל העת תחת פיקוחו של משרד האוצר. בנוסף, על החברות האלה לעמוד בלא מעט תקנות, דוגמת אלה המנוסחים בחוקים השונים לאיסור הלבנת הון.

be-inspiration מפתחים אנשים מקדמים עסקים