רישום פטנטים לעסקים

מאת: טל אייזנמן

מהו פטנט? איך רושמים פטנט? אם יש לכם מוצר מקורי או תהליך ייצור חדשני, יתכן שכדאי לכם לרשום אותו כפטנט. הנה כמה דברים שכדאי לדעת.

כל אחד יודע שה"מונה ליזה" היא ציור של לאונרדו דה וינצ'י, שהפסל "דוד" נוצר על ידי מיכאלאנג'לו ושהמחזה "רומיאו ויוליה" נכתב בידי ויליאם שייקספיר. אלו הן דוגמאות ליצירות אומנות מפורסמות שהגו אמנים דגולים, וכל מי שיצור כיום יצירה דומה בוודאי יושווה באופן אוטומטי למקור וייחשב כמי ששאב ממנו השראה או חלילה העתיק ממנו.

אמנות בצד, גם היום יש יצירות שנחשבות חדשניות ופורצות דרך; כאלה שמי שייצור דברים דומים ייחשב כמי ששאב מהן השראה (או העתיק). אלא שבניגוד ליצירות האמנות של העת העתיקה, ליצירות החדשניות של היום קוראים "פטנטים", והן לא עוסקות באמנות אלא בנושאים גשמיים יותר, הוא תחום הטכנולוגיה, כגון מוצרים או שיטות ייצור חדשניות.

מהו פטנט?

פטנט הינו זכות משפטית הניתנת לבעליה של המצאה כלשהי, המאפשרת לו למנוע מאחרים להשתמש בהמצאתו ללא רשות או שלא כדין לתקופה קצובה.

הפטנט ניתן על ידי מדינה מסוימת לאדם פרטי או לעסק, ומטרתו היא לעודד חשיבה מקורית ופיתוח טכנולוגי, תוך כדי הגנה על זכויותיו של הוגה הרעיון ומתן זכויות מסוימות לעשיית רווח מחד, ומאידך על זכות הציבור לדעת כל מה שניתן אודות ההמצאה.

איך רושמים פטנט?

באופן כללי רישום פטנט דורש הגשתו במדינות שונות, וכולל את השלבים הבאים:

1. חיפוש מקיף לשם בדיקה האם כבר קיים פטנט של אדם או עסק אחר

2. עריכת הפטנט והגדרתו באופן מדויק ככל האפשר

3. הגשת הפטנט לגופים השונים שאמורים לאשר אותו

4. אישור הפטנט

5. תשלומי אגרות

יש לשים לב: הליך רישום פטנטים לעסקים יכול להיות ארוך וסבוך למדי, ועל כן מומלץ להיוועץ באנשי מקצוע מנוסים בתחום הקניין הרוחני בכלל ופטנטים בפרט.

ואם מישהו הפר את הפטנט?

במקרה שנודע לך על אדם או עסק אחר שהפר את הפטנט שלך (למשל העתיק, זייף או השתמש ללא רשותך), באפשרותך להגיש תביעה שמטרתה למנוע זאת ממנו, בדרך כלל בנוסף לתביעה כספית עקב נזקים שנגרמו לך עקב ההפרה.

לעיתים ניתן גם להגיע להסדר מוסכם בין בעל הפטנט לבין הגורם המפר, שיאפשר שימוש בפטנט בעבור תמלוגים קבועים.

גם בנושא הזה, כמובן, מומלץ להתייעץ עם מומחים משפטיים בתחום קניין רוחני על מנת לקבל את המידע השלם ביותר בנוגע לאפשרויות העומדות בפני בעל הפטנט.

האמור לעיל נועד לספק מידע כללי בלבד ואינו בגדר עצה, המלצה או חוות דעת מקצועית, וכן אינו בגדר תחליף להתייעצות עם בעל מקצוע.

be-inspiration מפתחים אנשים מקדמים עסקים