שיטות הדברה מודרנית

מאת: שגיא קופר

בעוד שבעבר, הדברה ביתית או מסחרית היתה נעשית בעיקר על ידי ריסוס, הנחת מלכודות או מזון מורעל, היום קיימות שיטות הדברה חדישות, שחלקן נהנה מיתרון הידידותיות לאדם, גם אם הן עדיין עושות שימוש ברעלים.

הדברה בריסוס

הדברת חרקים ומזיקים בריסוס היא אולי השיטה המוכרת והידועה ביותר שנמצאת במגוון שירותי הדברה לבית או למשרד. אך למרות מחירה הנמוך יחסית והשפעתה המהירה, עדיין, לריסוס ישנם לא מעט חסרונות:

אחד החסרונות הגדולים של הדברה בריסוס, הוא אי היכולת לרסס בתוך מכשירי חשמל ביתיים גדולים או במקומות שדורשים הדברה נקודתית וממוקדת.

ריסוס חומר הדברה נוזלי בסמוך למנוע מקרר למשל, או בסביבות מזגנים, הוא בעייתי בגלל הסכנה לגרימת קצר חשמלי. בנוסף, הדברה בריסוס היא הדברה מפושטת, שמתבצעת על ידי המדביר שמתיז את הרעל במפתח יחסית רחב. גם אם המדביר מכוון את פיית המתז וממקד אותה, עדיין נוצר אירוסול שמפזר טיפות חומר מסביב.

מסיבות אלה נוצרו פתרונות אחרים, שחלקם לא משתמש בכלל ברעלים וחלקם אינו מבוסס על אירוסול, כלומר על התזה או ריסוס.

הדברה בג'ל

שיטה זו מבוססת על הדברה ברעל, שמומס בג'ל אותו אוכל המזיק. את הג'ל מניחים במקומות מסתור אליהם מגיעים החרקים, סמוך לקיני נמלים או במקומות מועדים אחרים. אחד המקומות הפופולריים ביותר לשימוש בג'ל הוא בארונות – במיוחד בארונות מגירות.

קל מאוד ליישם את הג'ל ולהבצע הדברה בצורה זו. כל הענין אורך כמה דקות, בתלות בבית ובמקומות אליהם רוצים להגיע, ואין צורך לצאת מהבית. הבעיה היא, שבגלל שהשטח שמכוסה מורכב יותר מנקודות, ואופן הפעולה של ג'ל מבוסס על אכילת הרעל (ולא מגע, כמו ריסוס או איבוק), להדברה זו לוקח זמן רב יותר להראות תוצאות.

האם הדברה בג'ל היא הדברה 'ירוקה'? לא ממש. צריך לזכור ששיטה זו היא עדיין הדברה ברעל. מצד שני, זו שיטה בטוחה יחסית למדביר ולבני הבית ולכן אפשר לומר שהיא ידידותית יותר.

אם אתם ממש בעניין של הדברה שלא באמצעות רעל, אתם יכולים להשתמש במלכודת דבק לחרקים: שיטת הדברה ללא רעל שמתבססת על משיכת מזיקים (ג'וקים בעיקר) אל מלכודת הדבק באמצעות פרומונים.

הדברה באיבוק

בשיטה זו כמעט לא תתקלו בשימוש ביתי. היא יעילה מאוד – אך רעילה מאוד. האבק הוא רעל שעלול להשאף על ידי האדם וחיות הבית, ולכן ישנו סיכון רב יותר בשימוש בשיטה זו. מלבד היעילות הרבה של הדברה באיבוק ובדומה להדברה בג'ל, היתרון הגדול של שיטה זו הוא בכך שאפשר להשתמש בה גם באזורים בהם יש חוטי או חיבורי חשמל גלויים, כל עוד מדובר באיזורים בהם יש פחות אנשים.

be-inspiration מפתחים אנשים מקדמים עסקים