כיצד תחרות יכולה להועיל לעסק שלכם

תקציר מאמר מתוך אתר

כל גיבור על צריך רשע. מפגש ראש בראש עם יריב ראוי יכול לתת לכם מוטיבציה לעשות את הצעד הנוסף.

למוחמד עלי היה את ג'ו פרייזר, לביל גייטס היה את סטיב ג'ובס – רוב הסיכויים שגם לכם יש לפחות יריב אחד קרוב שאתם עוקבים אחרי ההישגים שלו בהערצה וגם עם קצת קנאה.

ההיסטוריה מראה לנו את הפוטנציאל של מערכות היחסים האלו להצלחה, הכל תלוי באופן בו אנחנו מתמודדים עם התחרות.

אל תימנעו מיריבות (בריאה)

מתחרה קרוב יכול להיות בדיוק מה שאתם צריכים כדי להטעין את האנרגיות והביצועים שלכם.

גוון קילדאף מבית הספר לעסקים של אוניברסיטת ניו יורק ערך מחקר המראה כי הביצועים של אצנים במרוץ משתפרים ב-5 שניות כאשר יש לאותו אצן מתחרה קרוב.

הוכיחו לאנשים השליליים שהם טועים

מה קורה כשהתחרות מגיעה לפסים אישיים ואתם מקבלים דרבון מהיריב שלכם? פסיכולוגיים מאנגליה הראו כי משוב שלילי ממתחרה יכול להפוך ליתרון בגלל השאיפה שלכם להוכיח להם שהם טועים.

צוות הפסיכולוגיים בראשות טים רייס מאוניברסיטת אקסטר גייסו תריסר סטודנטים ספורטאיים כדי להשתתף בתחרות קליעת חצים עם עיניים מכוסות. החוקרים התנהגו כתומכים של המתחרים והורידו למשתתפים את המוטיבציה באמצעות משובים שגויים ומייאשים על הביצועים שלהם.

באופן מכריע, הסטודנטים אמרו כי המשובים שקיבלו נתנו להם מוטיבציה להוכיח לחוקרים שהם טועים. המשתתפים הצליחו להתעלם מהמשוב השלילי ולשפר את הביצועים שלהם בניסיונות הבאים.

אל תהיו אובססיביים לגביי המתחרים שלכם

עם חשיבה לא נכונה, יריבות בריאה יכולה להפוך לאובססיה מסוכנת, בעיקר כאשר היריב כל הזמן מעפיל על ההישגים שלכם. במקרים כאלו, הזרע הראשוני של התחרות יכול להפוך לדיכאון וליאוש במיוחד אם אתם עובדים לבד ומקבלים מעט תמיכה.

גרג קלידסדייל מאוניברסיטת מאסי מתייחס לנושא זה במחקר שערך בשנת 2006 הבודק את התרומה של התחרות להצלחת הביטלס. פול מקרטני וג'ון לנון הרוויחו מהיריבות ביניהם ובין הביץ' בויז.

לעיתים קרובות, התחרות בין חברי הלהקה השאירה את מלחין הלהקה בריאן וילסון מדוכדך. בשנת 1991 וילסון תיאר את הרגשותיו לאחר הלהיט "I Want To Hold Your Hand": "הייתי מדוכא, ממש נמוך…". למרות זאת, הוא הצליח לתרגם את התסכול שחש ללהיטים ,I Get Around” ו- “Help Me Rhonda”. קל לראות איך האיום הפוטנציאלי הזה משפיע על עבודה קריאטיבית.

קלידסדייל ממשיך וטוען כי על פי הקשר בין דיכאון וירידה במוטיבציה, המצב הזה יכול להשאיר פצע פתוח ובמקרים מסוימים לתחרות יש השפעה שלילית. אם אתם מוצאים את עצמכם במצב בו אתם מפסידים למתחרים שלכם, הטריק הוא להקיף את עצמכם בחברים ועמיתים תומכים ולזכור לראות את התמונה הגדולה.

הקפידו להימנע מלערוך השוואות כלפי מעלה. התמקדו במרחק שיש להם לעבור וזכרו שיש הרבה אנשים המחכים להצלחתכם ולהישגים שלכם. קיימת אפשרות סבירה שתאפשרו ליריב הקרוב שלכם להסיט אתכם מהמסלול והיתרונות שלכם אל אזורים קריאטיביים הנשלטים על ידו.

מבחינה קריאטיבית – נוכחות של מתחרים משפיעה באופן חיובי ודוחפת אותנו לגבול היכולת שלנו. אם אתם נאבקים בחוסר מוטבציה, מפגש ראש בראש עם המתחרים זה בדיוק מה שאתם צריכים.

אתם צריכים לטפל בנושא יריבות בעדינות ולהיזהר מאובססיה. אם התחרות לא מועילה לכם, תשתחררו ותתמקדו במשחק שלכם.

be-inspiration מפתחים אנשים מקדמים עסקים