מה עושים כשעובד בחברה נפטר?

מאת: אמבולנס חנוך

כיצד נפרדים מעובד שהלך לעולמו, מהן הפעולות שיש לבצע בכדי להקל על משפחתו וכיצד תנחמו את העובדים המתאבלים על מות חברם? כל התשובות לשאלות הגדולות הללו, בכתבה שלפניכם.

להתגבר על תחושת ההלם ולהתחיל לתפקד

בין אם העובד התמודד עם מחלה חשוכת מרפא במשך זמן רב ובין אם מדובר במוות פתאומי, הרי שתחושת ההלם היא גדולה. קשה לדעת כיצד לתפקד בסיטואציה זו, כיצד להפריד את בין התחושות הקשות לבין הפעולות הצעדים הפרקטיים שיש לנקוט בזמן זה בכדי לטפל בנושא כראוי.

לכן, הדבר הראשון שנמליץ לעשות הוא לעצור לרגע, לתכנן את צעדיכם ולבצע חלוקה של משימות ואנשי קשר בכדי לאפשר טיפול מהיר בנושא הרגיש. לדוגמא: להחליט על מי האחריות ליצור קשר עם בית דפוס להדפסת מודעות אבל, להחליט מי יוציא מייל קבוצתי המדווח על לכתו של העובד, מי ייצור קשר עם המשפחה לבירור פרטי מועד הלוויה וכו'.

השתתפו בצער המשפחה ומצאו דרכים לסייע לה

עוד לפני שנתייחס לאבלם של העובדים, נשים דגש על הצעדים המידיים שיש לנקוט בכדי לסייע למשפחתו של הנפטר, זאת בכדי להקל על סבלה מחד, ולדאוג שתקבל את הכספים והזכויות שהשאיר העובד אחריו מאידך.

הצעד הראשון הוא לפנות אל המשפחה בשיחת טלפון ולהציע את עזרתכם. הרגיעו אותם והתחייבו בפניכם לטיפול מהיר בזכויותיהם, העברת מסמכים רלוונטיים במהירות האפשרית וסיוע בכל שיידרש מול מחלקת השכר בחברתכם, רשויות המס, הביטוח הלאומי, קרנות הפנסיה, קרנות הגמל ואופרציות כלכליות שונות.

לאחר שסיימתם עם החלק הבירוקרטי והחשוב, שלחו זר פרחים למשפחה, הזמינו זר נוסף להנחה על קברו של העובד שנפטר ופרסמו במקום עבודתכם את מודעת האבל ובה פרטי הלוויה והשבעה, כדי שהעובדים יוכלו לקחת חלק באירועים אלה ולהציע את נחמתם למשפחה.

נחמו את העובדים והיו שם עבורם

מוות של עובד הוא קשה וכואב לחבריו הקרובים במשרד וגם לאלה שרק הכירו אותו זמן קצר או היכרות שטחית בלבד. תחושת ההלם מכה בכולם והרגשות מציפים גם את המאופקים ביותר. לכן, אפשרו לעובדים להתאבל ולהרגיש את העצב במלוא עוצמתו. עשו זאת מתוך אכפתיות והבנה אמיתית, ולא מתוך רצון "לסיים עם זה כבר" ולהתרכז בעבודה.

זכרו, עובד שהיה דומיננטי בחברה ישאיר אחריו חור גדול וחסרונו יורגש היטב. אפשרו לעובדים להתאבל כראוי ואל תזרזו אותם או תאיצו בהם להחלים מכאבם, התנהגות כזאת תעורר אנטגוניזם גדול כלפיכם ועלולה להסב לכם נזק. במילים אחרות, היו אנושיים וגלו חמלה.

בכך, אפשרו לעובדים להשתתף בלוויה, אפשרו להם לבקר את המשפחה בימי השבעה, הציעו מיוזמתכם להעביר מזון לבית האבלים וקבלו בהבנה את אי יכולתם של העובדים להתרכז בטבלאות אקסל ודו"חות שכר כשחבריהם מת.

הנציחו את העובד שהלך לעולמו

המלצה אחרונה בנושא היא להנציח את העובד ופועלו בחברה. אינכם מוכרחים להדביק פוסטר ענק בכניסה למשרד, אך תמונה צנועה וכיתוב קצר בצידה יהוו מחווה ראויה. אפשרו לעובדים להציע דרכים נוספות להנציח את העובד כגון: פרסום תמונתו באתר הבית או בעמוד הפייסבוק של העסק, קיום ערב לזיכרו או כל פעילות אחרת שתאפשר להם למצוא נחמה ולהרגיש את נוכחותו.

be-inspiration מפתחים אנשים מקדמים עסקים